Montessori otroška soba

Skupaj z Mojco iz Montessori doma sva oblikovali sobo z elementi pedagogike montessori za dveinpolletno deklico. Predstavljali sva si običajno sobico, v katero bo treba umestiti vso potrebno pohištvo in detajle, da bo lahko deklica tudi doma odraščala v okolju montessori. Zelo prijetno sva bili presenečeni, ko sva dobili načrte, kjer se je pokazalo, da soba obsega razkošnih 30 kvadratnih metrov površine. Lastnika sta povedala, da so z arhitekti pri zasnovi novega doma načrtovali dve otroški sobi, ki bosta kar nekaj let med seboj povezani, rasli z deklico in se čez čas mogoče prilagodili še enemu novemu družinskemu članu. Ko pa bo potreba po zasebnosti zrasla, mora obstajati preprosta rešitev za dve ločeni enoti. S temi željami so bili zrisani načrti, po katerih se je hiša gradila. Upoštevali so tudi željo naročnikov, da uporabijo elemente feng shuija in ohranijo pozicijo postelj tam, kjer so jih predvideli že s predhodnimi arhitekti. Vse naštete želje smo skupaj prenesli v končno izvedbo. Ko se je naša pot začela, je bila soba še v gradbeni fazi (brez končnih tlakov in stropa ter z zidovi s pripravljenimi inštalacijami), kar je omogočilo, da smo, po tehtnem premisleku in z upoštevanjem vseh naročnikovih želja, prostor popolnoma izpraznili in začeli brez obstoječih načrtov arhitektov, ki so bili zadolženi za celotni objekt. Omejevale so nas zgolj inštalacije, ki so že bile razpeljane po objektu. Kar nekajkrat se je pokazalo, da je trd oreh tudi stropno hlajenje, a nam je na koncu vseeno omogočilo, da smo postavili vso pohištvo in osvetlitev skladno s prvotno idejo.

Vsak pohištveni element sva prilagodili tako, da je zadostoval načelom filozofije montessori:
Osrednji spalni del oziroma področje vsakdanjih opravil sva postavili na podest, da sva ga ločili od ostalih dveh področij, hkrati pa omogočili gibanje deklice tudi v višino (preko stopnice, ki je nastala). S tem sva znižali višino stropa ter ga približali telesni višini dveinpolletnice. Posteljni okvir sva položili na tla, obložena z mehko ekološko  preprogo, ki preprečujejo udarce ob morebitnem zdrsu iz postelje. Nizka postelja omogoča otroku nemoteno gibanje po sobi tudi takrat, ko staršev ni zraven. Ob postelji sva dodali bralni kotiček za umirjanje in ohranjanje večerne rutine. Nasprotno stran sva uporabili za vsakdanjo skrb zase - oblačenje. Garderobna omara je po višini prilagojena otroku in ima možnost nadgradnje, ko bo deklica zrasla.
Pod njo je, poleg možnosti kroženja zraka zaradi talnega gretja, tudi prostor za košare z igračami. Ob garderobno omaro sva postavili obešalnik za oblačila, ki po metodi montessori omogoča otroku izbiro pri oblačenju - tedenska oblačila so vidna in pospravljena v smiselnem zaporedju. Oba dela povezuje gugalnica, deklici ljub element, kjer se zelo rada umiri in rahlo zaziba, ko potrebuje odklop od vsakdanjih dražljajev.

Prostor za ustvarjanje sva postavili ob atrij z zelenjem, kjer bodo punčko navdihovali tudi obiskovalci drevesa - ptički in druge živali. Razdelili sva ga na del s policami za materiale montessori, tablo za slikanje ter knjižno omaro, kjer so pospravljeni vsi materiali, ki niso v uporabi (spodaj dosegljivi deklici, zgoraj staršem). Poveže ju mizica za delo. Zaradi velikih steklenih površin, ki onemogočajo obešanje ustvarjenih materialov, sva galerijo dekličinih izdelkov prestavili na hodnik pred sobico. 

Prostor za gibanje zadosti dekličini potrebi po plezanju. V tem delu se nahaja samo garderobna omara s plezalno steno, ki se lahko kasneje, z minimalno dodelavo, preoblikuje v posteljo za sorojenca. Za mehko podlago ob plezalnih oprimkih smo uporabili obstoječo vzmetnico, ki je hkrati tudi dodatno ležišče v sobici. Ostali elementi so premični in se jih lahko dodaja glede na gibalne potrebe deklice.